• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Twitter'den Takip
Sitemizi Mavi Kuş'u tıklayarak Twitter'da paylaşın.
Site İçi Arama

Mübarek Ramazan Bayramı'nızı tebrik eder, milletimize sağlık, huzur, mutluluk ve bereket getirmesini dileriz. 

 

PostHeaderIcon KENDİMİZDEN BAŞLAMAK

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

İyilik hayattır, güçtür, hayatın içeriği ve ebediyetidir.”

(Berdyaev

Naciİçinde yaşadığımız bu dünyaya bir defalığına gelmiş bulunuyoruz. Hayatın anlamını idrak edene kadar burada kalış süremizin dolması canımızı sıkabilir, bizi üzebilir. Ben kimim, ben niye varım yüzyılların sorusudur. Oysaki cevabı çok kolaydır. Fakat o cevap hangi faziletlere değer verdiğimiz,  yapmak zorunda olduğumuz işlerin ve tercihlerimizin kurbanı oluyor. Evet, iyilik istiyoruz, iyilik düşünüyoruz çünkü etrafımızı o kadar çok kötülük sarmıştır ki. O  kötülükleri izale edecek  tılsım da belki ötelediğimiz cevaptadır. Ne hazindir ki rastgele istekler, mantıksız tutkular, kötü alışkanlıklar hayat tarzımızı işgal eder. Soru da, cevap ta kenarda durur.

Etrafımızda, gündelik hayatta bakış alanımıza giren görüntüler sadece gördüğümüz renklerden ve  duyumsadığımız kokulardan ibaret değildir. Her nesne,  her resim, her bir kare; renklerle, hatırlarla, acılarla, sevinçlerle  kaynaşmıştır, bunu biliyoruz veya bilmiyoruz, belki de tahmin ediyoruz. Lakin gördüğümüz her şey gördüğümüz gibi midir? Gerçeğin gerçek yüzü zihnimizi kurcalamalı… Duyduğumuz seslerin analizini yapacak  kudreti harekete geçirmezsek,  acılar artar, kötülükler devam eder, dilsiz şeytanla ortak oluruz. Duyduklarımız, gördüklerimiz bir yönü ile bizi ürkütüp korkuttuğu gibi, bazı görüntüler de  haz verir. Bu dengeyi anlamazsak, insan olarak insanlık adına hareket etmezsek,  hüsrandayız.  Acaba dünya görüşümüz, ideolojimiz kurulmuş, kurgulanmış bir hikâye midir? Çünkü  hakikat tektir ve mutlaktır.

Fikir ve duygularımız, ruh ve bedenimiz arasında mütenasip bir alaka vardır. Yüce kudretin, yani Allah’ın bahşettiği milyarlarca nimetin bir cephesi. Ruhu kuşa, bedeni kafes benzetirler, kısmen katılmıyorum ama ruh bedenden ayrılmadan fikir, duygu, düşünce ve  eylemlerimizi yaradılış hikmetlerine ram kılarak yol almalı değil mi? Bu kadar yıkımın, bu kadar ölümün, acımasızlığın, terör ve şiddetin zirve yaptığı bir süreçte, duyarsızlığın katmerleştiği bir dünyada birkaç satır yazı yazmanın ne kadar önemi var, ne kadar etkisi var? Ama yazar sorumludur. Yazamadığı zaman ıstırap içindedir. Yazdığı zaman ayrı bir sızı duyar. Bu olgular ne ilk, ne son ve ne yeni, ne eskidir. Temel sorun biliniyor da giderilmesi çabaları yeni sorunları tetikleyip duruyor. Adeta İsrafil’in Sur’u ile insanın uyarılması, uyandırılması mı gerekiyor acaba? Her şeye rağmen iyilik mücadelesi devam edecektir. Kıyamete kadar Rahmani esinti ve şeytani esinti hep olacaktır. Kendimizi düzeltmeye başlamakla kendi özümüze dönebiliriz. Ne mutlu yaradılışın sırrına vakıf olanlara. İyilikte yarışıp, sevgiyi çoğaltanlara.


Son Güncelleme (Cuma, 23 Haziran 2017 00:22)

 

PostHeaderIcon ÂHİRETE İNANMAYAN NAMAZ KILAR MI?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 12
ZayıfEn iyi 

mehmet_aliElinizdeki Meallere bakarsanız kılabilirler...!

Müddessir suresinin 40 ve devamındaki ayet grubu dikkatlice okunduğunda tüm insanlara temsilî olarak bir örnek verilmektedir. Bu âyet grubunda iki topluluğun, âhiret hayatlarından bir kesit gözler önüne serilmektedir.

Rabbimiz bize kılavuz olarak gönderdiği öğüt kitabı olan Kur’ân da Müddessir sûresinin 40 ve devamı âyetlerinde, gerçeği daha iyi kavrayabilmemiz için sanki bir tiyatro sahnesini gözlerimizin önünde canlandırmakta. Bakınız ne oluyor bu sahnede? Dikkatlice okuyalım ve bu sahneyi gözlerimizin önünde canlandırmaya çalışalım.

Bunlardan bir grubun, dünyada iken gördüğü alâmetlere bakıp düşünerek, bütün bunları yaratan bir yaratıcının olduğuna ve bu basit dünya hayatından sonra da herkesin yaptığı işlerin karşılığını göreceği âhiret hayatına inanmış, toplum için iyilik ve güzellikler üretmiş insanların içinde bulundukları Cennet yaşamları anlatılmaktadır.

İşte bu Cennet hayatı yaşayanların,  karşılarında bir topluluk daha var. Cennette bulunan insanlar bu topluluğa baktıklarında ne görüyorlar biliyor musunuz? Dünyada iken birlikte oturup konuştukları, birlikte yemek yedikleri arkadaşlarının Cehennemde ateşler içinde olduklarını görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar ve onlara sesleniyorlar:  “SİZİ SEKAR'A (Cehennem ateşine) SÜRÜKLEYEN NEDİR?”

Karşı tarafta (Cehennemde) bulunan arkadaşları cevap verirler: BİZ, MUSALLİN yani SALÂTÇILARDAN [mâli yönden ve zihinsel açıdan destek verenlerden; toplumu aydınlatmaya çalışanlardan] DEĞİLDİK, miskini de yiyeceklendirmiyorduk; işsiz güçsüze de kendi ekmeğini kazanacak fırsat ve imkân vermiyorduk. Ve biz boşa uğraşanlarla beraber boşa uğraşırdık. Ve de biz, tartışılmaz ve karşı çıkılmaz olan ölüm, kıyâmet bize gelene kadar DİN GÜNÜ'NÜ YALANLIYORDUK” dediler. (Müddessir 43-47) Hakkı Yılmaz meali.

İşte asıl üzerinde dikkatlice durulması ve düşünülmesi gereken kısım. Genelde bu bölüm alelacele okunur ve geçiştirilir. Onun için bu gruptakilerin ortak vasıflarını maddeler halinde sıralayalım.

1)Musallin yani salâtçılardan değildik. (Salât sözcüğünü kök anlamından koparıp da namaz olarak anlamlandırırsak, “namaz kılanlardan değildik” şeklinde anlaşılır.)

2)İmkânları olmadığı için muhtaç durumda bulunan [miskinlerin] karınlarını doyurmalarını, ekmeklerini kazanmalarını sağlamaya yanaşmıyor, buna karşı bir istek duymuyor, birbirimizi bu konuda teşvik etmiyorduk. Eğer miskin durumuna düşürülmüş kişileri sabah-akşam doyurursanız sizin köleniz olurlar. Rabbimiz bunu istemiyor. Bu miskin, hareketsiz hale getirilmiş kişilere kendi kazandıkları ile geçinecekleri iş imkânı sağlamamız isteniyor.

3) Ve biz boşa uğraşanlarla beraber boşa uğraşırdık.”

4)Ve de biz, tartışılmaz ve karşı çıkılmaz olan ölüm, kıyâmet bize gelene kadar DİN GÜNÜ'NÜ YALANLIYORDUK. Din Günü, âhiretteki hesap günüdür. Hesap Günü, iyilerin iyiliklerinin, kötülerin de kötülüklerinin tam karşılığının verileceği gündür. 

 

Şimdi de örnek olarak Diyanet Vakfı Mealindeki 43. âyetine bakalım. 

Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik.” Araştıracağınız diğer meallerde de aynı anlamlar verilmekte.

Önyargılarımızdan arınarak bir düşünelim. Din gününü yalanlayan, yani öldükten sonra kıyamet günü tekrar diriltilip, hesaba çekileceğine inanmayan bir kişinin namaz kılması düşünülebilir mi? Veyahut bu kişi dünyada iken âhiret hayatına inanmadığı halde, şeklen namaz kılmış olsa Cehennem hayatından kurtulabilir mi?

Oysa Rabbimiz bu âyet grubunda din gününe inanan kişilerin salât etmeleri durumunda Cennete girebileceklerini bizlere duyurmaktadır. Yani âhiret hayatına inanmadığı için salât etmeyenlerin (namaz kılmayanların değil) Cehennem ateşinde olacaklarını bildirmektedir. Âhiret hayatına inanmayan bir kişinin namaz kılmasını beklemek ne kadar anlamsız değil mi?

Âyetin orjinalineki musallîn sözcüğü salât edenler anlamındadır. İşte salât sözcüğü kök anlamı olan malî yönden ve zihinsel açıdan topluma destek vermek olarak anlamlandırıldığında, hiçbir çelişki olmamaktadır. Salât sözcüğünü namaz kılmak olarak meallendirirseniz, Kur’ân içinde anlamsız bir mesaj veriliyormuş tehlikesi oluşmaktadır.

Bir de şöyle düşünün. Müddessir sûresi, Mekke döneminin ilk yıllarında inmiştir. Daha o zaman şimdi namaz olarak bildiğimiz ritüel ibadet şekli henüz yoktu. Ama toplum tarafından eskiden beri bilinen ve her peygambere emredilen salât vardı. Çünkü SALÂT DİNİN DİREĞİDİR.

Hatta Muhammed (A.S.) daha peygamberlik ile görevlendirilmeden önce salât ederken (Bir ihtiyaç sahibine yardım edip, destek verirken) kendini kerim sanan Mekke’nin ileri gelen bir sömürücüsü tarafından “Bu salât işi sana mı kaldı, yardım da olsa yapılacaksa biz yaparız” diyerek tartaklanmıştı. (Alâk sûresindeki “O salât edeni engelleyeni gördün mü?” âyeti.) Peygamberimize peygamberlik görevi, yürütüldüğü Mescid-i Âksâ’da bu olay üzerine verilmişti. 

İslâm âlimleri, Müddessir sûresinin anlamlandırılmasında, aklî ve mantıkî bir çelişki oluşmaması için bin bir türlü tevile başvurmak zorunda kalmaktadırlar. Edebî ve süslü cümleler kurarak gerçeğin üzerini örtmektedirler.

Araştırmacılar, ilim adamları her şeyden önce ilm-i vazıı (lügatlerde sözcüklerin ilk konuluş anlamlarının araştırıldığı ilim dalı) konusunda ciddî çalışmalar yapmalıdırlar. Kadim lügatlerden özellikle salât sözcüğü üzerinde ciddî araştırmalar yapmalıdırlar. Salât sözcüğünün kök anlamından kimler tarafından ve ne amaçla saptırıldığı konusunu tarafsız bir şekilde araştırmalıdırlar.  Yoksa “Bu zamana kadar böyle anlaşılmış” diyerek, Kur’ân dışı kaynakları delil gösterip, Rabbimiz huzurunda sorumluluktan kurtulamazlar.

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.

Mehmet Ali Oğuz

Em. C. Savcısı

Son Güncelleme (Çarşamba, 21 Haziran 2017 12:13)

 
Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün2852
Dün4918
Tüm Zamanlar3775968
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 323 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1316
İçerik : 1480
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?